Podsumowanie polsko-macedońskiego projektu

24 lutego 2017 r. odbyła się konferencja podsumowująca projekt Twinning Light „Wsparcie modernizacji systemu edukacji policealnej”. Projekt został zrealizowany w ramach współpracy między macedońskim Ministerstwem Edukacji i Nauki, Instytutem Badan Edukacyjnych oraz międzynarodowymi ekspertami.

Uczestników konferencji powitali Mauro di Veroli, przedstawiciel delegacji Unii Europejskiej, Pishtar Lutfiu, Minister Edukacji i Nauki oraz Jacek Multanowski, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej, który podkreślił znaczenie realizowanego projektu w pogłębianiu współpracy polsko-macedońskiej.

Rezultaty projektu zostały omówione przez Agnieszkę Chłoń-Domińczak, lidera projektu ze strony IBE, oraz Danę Biskoską, liderkę strony macedońskiej. Rolę Centrum ds. Kształcenia Zawodowego w edukacji policealnej przedstawiła Lepa Trpcevska, lider departamentu rozwoju standardów zawodowych i programów nauczania.

Interesariusze byli szczególnie zaangażowani w dyskusję na temat współpracy między rynkiem pracy a edukacją policealną, której zacieśnienie może przyczynić się do wypełnienia luki pomiędzy oczekiwaniami pracodawców i umiejętnościami pracowników. Dobre praktyki w zakresie wdrażania i rozwijania edukacji policealnej w Macedonii przedstawili Dragan Jankov, dyrektor szkoły SOU Nikola Karev and Sonja Ristovska, dyrektor szkoły ASUC Boro Petrusevski.

Projekt Twinning Light „Wsparcie modernizacji systemu edukacji policealnej” (“Support to the modernisation of the system for post-secondary education”) rozpoczął się 24 sierpnia 2016 r. Budżet projektu wynosi 250.000 EUR i jest finansowany ze środków Unii Europejskiej IPA OPHRD Program 2007-2013.