Ekspertki IBE na zjeździe koordynatorów krajowych badania PIRLS

W dniach 1–6 marca 2020 w Belgradzie odbyło się spotkanie krajowych koordynatorów badania PIRLS, które w Polsce realizowane jest przez Instytut Badań Edukacyjnych. Polskę reprezentowały: Joanna Kaźmierczak oraz ekspertki w zakresie języka polskiego, Wioleta Dobosz-Leszczyńska i Kinga Białek.

Joanna prezentacja Wawa

Spotkanie było poświęcone szkoleniu liderów kodowania oraz szczegółowej analizie zasad oceniania odpowiedzi na pytania otwarte testu pilotażowego PIRLS 2021, który od marca jest realizowany we wszystkich krajach uczestniczących w badaniu.

Kolejne spotkanie koordynatorów krajowych odbędzie się w sierpniu br. w Warszawie.

Czym jest badanie PIRLS?

Międzynarodowe Badanie Postępów Biegłości w Czytaniu (PIRLS) na świecie koordynowane jest przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Mierzenia Osiągnięć Szkolnych IEA z siedzibą w Amsterdamie, a w Polsce – przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przedmiotem pomiaru jest czytanie pod względem doświadczenia literackiego (czytanie tekstów literackich) oraz czytanie w celu uzyskania informacji (czytanie tekstów użytkowych). W badaniu udział biorą dziesięciolatki – w naszym kraju są to uczniowie czwartych klas szkół podstawowych.

Badanie odbywa się od 2001 roku. Polska wzięła w nim udział trzykrotnie – w 2006, 2011 i 2016 roku.

W badaniu biegłości w czytaniu PIRLS 2016 polscy czwartoklasiści zajęli 6. miejsce wśród uczniów z 50 krajów całego świata.

Średni wynik polskich dzieci wyniósł 565 punktów i był istotnie wyższy od średniej międzynarodowej. Co ważniejsze, różnice między średnimi Polski oraz sześciu innych krajów i regionów były nieistotne statystycznie. Można więc powiedzieć, że Polska wraz z sześcioma innymi krajami ustąpiła tylko Rosji i Singapurowi.

Z raportu podsumowującego PIRLS 2016 wynika, że Polscy uczniowie radzą sobie równie dobrze z tekstami literackimi, jak i użytkowymi. Lepiej radzą sobie z interpretowaniem i ocenianiem tekstu niż z wyszukiwaniem informacji i bezpośrednim wnioskowaniem.

Więcej na temat badania PIRLS oraz raport z ostatniej jego edycji można znaleźć na stronie PIRLS 2016.